Wiosna zawitała na zmodernizowany przez nas dziedziniec i strefę wejściową do budynku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Oryginalny hol i dziedziniec główny Wydziału Górnictwa Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej zlokalizowany jest na osi głównego budynku Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 2. Obiekt został zaprojektowanego w latach 1951-53 przez profesorów J. Duchowicza i Z. Majerskiego.
Nasza zeszłoroczna realizacja dla Politechniki Śląskiej w Gliwicach, tchnęła nowe życie w przestrzeń bezpośrednio przy holu oraz urozmaiciła wyjątkowy i znany wszystkim studentom dziedziniec z figurą św. Barbary, patronki górników.
Przestrzeń znajdująca się przy holu zyskała przejrzystość. Umieszczono nowe kanapy, siedziska, odpowiednie oświetlenie. Główne wejście do budynku zyskało również nowe funkcje, takie jak kawiarenka i sklepik z pamiątkami politechnicznymi.
Dziedziniec stał się bardziej uniwersalny i przestronny dzięki nowej zadaszonej części obiektu, umożliwiającej korzystanie z niej przy złej pogodzie. Szklano-stalowy prefabrykowany portyk zacienia położoną wzdłuż elewacji strefę stolików piknikowych i rurowych kanap. Zgodnie założeniem i projektem profesorów z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, zadaszenie to jest demontowalne i nie związane trwale ze strukturą budynku, co pozwala na dostosowanie przestrzeni do każdych potrzeb.
Sam teren dziedzińca zyskał nowe ławy, stół do ping-ponga, bramkę zraszającą oraz mini-audytorium do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Meble miejskie użyte przy zagospodarowaniu dziedzińca to w dużej części zrecyklingowane elementy masztów i śmigieł elektrowni wiatrowych.
Natomiast zielone tereny, które znajdowały się w poprzednim ułożeniu, zostały zintensyfikowane i dostosowane do zmian klimatu, między innymi przez zastosowanie mat z włókna kokosowego pokrytych sucholubnymi rozchodnikami.
Zmodernizowana przestrzeń dziedzińca oraz wielofunkcyjnie zagospodarowany hol zachęcają swoją spójną estetyką do rekreacji oraz wypoczynku w czasie przerwy od zajęć, szczególnie w wiosennej i słonecznej odsłonie.